top of page

Kaş Piercing'i Nedir?

Tarihte ilk olarak 4000 yıl önce Orta Doğu’da karşımıza çıkan kaş piercingi, nispeten daha yeni ve genç bir uygulamadır. Burun piercinginin aksine bu takı türünün çeşitli kültürlerde ve eski aşiretlerde izine rastlanmamıştır. Yaşı 4000’e dayanan kaş piercingi 1970’lerde başlayan Punk hareketiyle popülerlik kazanmıştır. O günden bugüne de kaş piercingi gelişen modanın bir parçası olmaya devam etmiştir. Kaşa yapılan piercing türünün günümüzde cinsiyet, yaş veya sosyal statü fark etmeksizin hemen hemen herkes arasında popüler olmayı başardığı söylenebilir. Sunduğu görsel çekicilik sayesinde görünümünde farklılığa ve yeniliğe gitmek isteyen herkes kaş piercingi yaptırmayı düşünebilir.

Kaşa piercing yaptırmak bir hayli kolay olsa da öncelikle bunu kafanızda hiçbir şüphe kalmayıncaya kadar netleştirmeniz gerekir. Bu deneyimin okul ya da iş hayatınızı etkilemeyeceğinden ve sizi kesinlikle mutlu edeceğinden emin olmalısınız. Kararınızı netleştirmeden kaşınızı deldirirseniz hayal kırıklığı ve pişmanlık yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için öncelikle kaş piercing hakkında tüm detayları öğrenmelisiniz. Kaşın nasıl delindiğini ve doğru bakımın nasıl yapılacağını öğrenmek sizin adınıza karar verme sürecini kolaylaştırabilir. Sizin için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazıyı okuyarak kaş piercing dikkat edilmesi gerekenleri detaylıca inceleyebilirsiniz.


Kaş Piercingi Nedir?

Kaş piercingi, yüzünde farklı bir görünüm yaratmak isteyenlerin tercih ettiği aksesuarlardandır. Gözün üst kısmında kaşın herhangi bir yerine takılabilen piercing türü farklı modelleriyle de hemen hemen herkesin tarzına hitap eder. Genelde kaşın alt ve üst kısmının delinmesiyle takılan iki uçlu bir piercing çeşididir. Kaşta piercing genellikle yan kısma doğru yapılır. Stüdyoda çalışan profesyonellerin önerdiği şekilde bakım yapıldığında kaş piercingi kısa sürede iyileşir. Kaş piercingi hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.


Kaş Nasıl Delinir?

Kaş deldirmeyi uzman ellere bıraktığınız sürece işlem oldukça kısa ve zahmetsizdir. Kaşını deldirmek isteyen birine stüdyoda sırasıyla şu işlemler uygulanır:

 • Uyuşturucu ve dondurucu spreyle piercingin takılacağı bölge uyuşturulur.

 • İki kısmında büyük delikler bulunan makasla kaş havaya kaldırılır. Böylece delme işleminin simetrik olması sağlanır.

 • Piercingin takılacağı yer ve çevresi özel solüsyonlarla temizlenir.

 • Aksesuarın takılacağı bölge netleştirildikten sonra kalemle işaretlenir.

 • Tek kullanımlık iğne, makastaki deliklerden geçirilir ve kaş delinir.

 • Bu işlemden sonra istenen piercing kaşa yerleştirilir ve vidası sabitlenir.

Kaş deldirirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Bu konuların başında da hijyen gelir. İyileşme sürecinin sağlıklı ve problemsiz olması için sanatçının işlem boyunca eldiven takması şarttır. Ayrıca kullanılan tüm malzemelerin steril olması gerekir. Kaş piercingi taktırmak için gittiğiniz stüdyonun söz konusu hijyen şartlarına uyduğundan emin olmalısınız.


Kaş Piercingi Acıtır mı?

Piercing taktırırken kaş ve çevresi iyice uyuşturulur. Bu da işlem sırasında neredeyse hiç acı hissetmemenizi sağlar. Kaş piercingini takarken hissedeceğiniz acı aslında tamamen sizin hassasiyetinize bağlıdır. İşlem sırasında ve sonrasında hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissetmek oldukça normaldir. Hatta bazen kaş piercingi sonrası morarma ve kanama da görülebilir. Soğuk kompres yaparak morarmaları giderebilmeniz mümkündür. Ağrı sorununu ise çeşitli kremler sayesinde kolayca çözebilirsiniz. Üstelik bakımları aksatmamak da iyileşme sürecine destek olacağından acı hissetmemenize yardımcı olur. Fakat dayanılmaz bir acı hissederseniz mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.


Kaşı Deldirmek Zararlı mıdır?

Kaş piercingi, günümüzde sıklıkla tercih edilen bir aksesuar çeşididir. Ancak kaş deldirmek de tıpkı diğer piercing uygulamaları gibi vücuda yapılan bir işlemdir. Diğer vücut bölgelerinde olduğu gibi kaşta delik açılması da bazı riskleri beraberinde getirir. İşlem sonrasında yaşayabileceğiniz olası riskler şöyle sıralanabilir:

 • Delinen bölgeye takmayı tercih ettiğiniz aksesuar alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 • Deldirme işleminden sonra bölgede kaşıntı, kızarıklık, ağrı, şişme ve irine benzeyen akıntılar görülebilir. Önlemi alınmadığı takdirde enfeksiyon kapabilirsiniz.

 • Doğru yöntemler uygulanmadığında sinirlerin hasar alma ihtimali bulunur.

 • İşlem sırasında kullanılan malzemeler steril değilse Hepatit B, HIV ve tetanoz gibi kan yoluyla bulaşan hastalıkları kapabilirsiniz.

Doğru stüdyoyu tercih ettiğinizde bu olasılıkların yaşanma ihtimali azalır. Olası kaş piercingi risklerinden muzdarip olmamak için hijyen koşullarına uyan stüdyolarda, uzman sanatçılara işlem yaptırmalısınız. Böylece kaş piercingini herhangi bir sağlık problemi yaşamadan kullanabilmeniz mümkün olur.


Kimler Kaşını Deldirebilir?

Henüz kaş piercingi taktırmakta ikilem yaşıyorsanız bu konuda karar vermeyi ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. Kaş piercingi oldukça görünür bir yere yapıldığı için bu değişikliğin iş veya okul hayatınızı etkilemeyeceğinden emin olmalısınız. Ayrıca bakımları aksatmadan yapmaya dikkat etmeniz de gerekir. İşlem sırasında ve sonrasında yaşanabilecek olası bütün riskleri bilmek de önemlidir. Tüm bunları detaylıca düşünüp kararını kesinleştiren herkes kaşını deldirebilir.


Tarzınızı Yansıtacak Kaş Piercingi Türleri Nelerdir?

Kaş ve çevresine yapılan piercingler oldukça fazla çeşide sahiptir. Söz konusu piercing çeşitleri, takının yerleştireceği bölgeden aksesuarın şekline kadar birçok noktada değişiklik gösterir. Böylece hemen hemen herkes tarzını dışarıya istediği gibi yansıtabileceği kaş piercing çeşitleri arasından seçim yapma şansını yakalamış olur. Geleneksel piercinglerin aksine daha göze çarpan görünümler elde etmek isterseniz aşağıda yer alan değişik kaş piercinglerini inceleyebilirsiniz.


Third Eye Kaş Piercingi

Third Eye kaş piercingi takarak belki de en marjinal görünümlerden birini elde edersiniz. Üçüncü göz olarak da bilinen bu piercing çeşidi iki kaşın tam ortasına yapılır. Kaşın üst kısmının hizasına denk gelecek şekilde yerleştirilen piercing, geleneksel görünümlere âdeta meydan okur. Third Eye kaş piercingi, yüksek bilinç düzeyine erişmeye yardımcı olduğuna inanılan ve bir sembol hâline gelen üçüncü gözden esinlenilerek tasarlanmıştır. Bu sembolü daha marjinal bir hâle getirmek ve somutlaştırmak için takılan piercingte delme işlemi de alın kısmına yakın olacak şekilde ve iki kaşın ortasına yapılır. Söz konusu piercing türünün oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Siz de özgün bir görünüm istiyorsanız Third Eye kaş piercingini deneyebilirsiniz.


Teardrop Kaş Piercingi

Teardrop kaş piercinginin tasarlanmasında esinlenilen unsur ise gözyaşıdır. Bu piercing türü yanaktan süzülen gözyaşını andırır. Kaşın bitimine yakın bir kısma yapılan geleneksel delme işlemlerinin aksine Teardrop piercingi elmacık kemiğine yapılır. Piercingi takmak için gözün bitim noktasından hiza alınır ve takı elmacık kemiğine denk gelecek şekilde yerleştirilir. Özgün bir görünüm kazanmak isteyen kişiler tarafından oldukça rağbet gören bir piercing türü olduğu söylenebilir. Third Eye piercingle bu aksesuar arasında bazı farklar bulunur. Bunlardan biri de piercingin sahip olduğu modeldir. Third Eye piercing modelleri tek uçludur ve kaş ortasına direkt olarak sabitlenir. Teardrop kaş piercinginde ise elmacık kemiğine iki uçlu bir aksesuar takılır.


Butterfly Kiss Kaş Piercingi

Butterfly Kiss kaş piercingi, görünüm itibarıyla Teardrop modellere oldukça benzer. Bu piercing türünün de iki ucu bulunur ve delme işlemi gözün alt kısmına yapılır. Aralarındaki en büyük fark Teardrop piercingin uçları dikey olacak şekilde yerleştirilmesidir. Butterfly Kiss kaş piercinginde ise yatay bir yerleştirme söz konusu olduğu için aksesuarın uçları yan yanadır. Butterfly Kiss kaş piercingi kirpiklerin yaklaşık 1 parmak kadar altına yapılır. Bu piercing türünde göz torbanıza zarar gelmez. Göz çevrenizdeki kemiğin üzerine denk gelecek şekilde takma işlemi uygulanır. Dış görünümde farklı bir hava yaratmak isteyen herkes dikkat çekici özelliğiyle ön plana çıkan Butterfly Kiss modelini gönül rahatlığıyla tercih edebilir.


Kaşı Deldirmenin Riskleri Var mıdır?

Kaş deldirmenin enfeksiyon kapma, kanama yoluyla hastalığa yakalanma ve alerjik reaksiyonlar gösterme gibi riskleri bulunur. Bu riskleri ortadan kaldırmanın en sağlıklı yolu güvenilir ve alanında uzman kişilerin bulunduğu bir stüdyoya gitmektir. Ayrıca kaş piercingini kullanırken de bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin piercingi unutarak hızlıca üzerinizi değiştirirken aksesuarın kıyafetinize takılmasına neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda acele davranmamak ve sakinliği korumak gerekir. Aksi takdirde kaş piercingi cildinizi yırtabilir.


Kaş Piercingi Takmak Kaşı Düşürür mü?

Genel olarak bakıldığında kaş piercingi yaptırmak uzman ellere bırakıldığı sürece bir hayli güvenlidir. Ancak yanlış yöntemler nedeniyle kaş ve çevresindeki bölgede sinirler hasar görebilir. Sinirlerin hasar görmesi de kaşın düşmesine neden olur. Kaş düşmesi piercingten dolayı değil yanlış işlemler yüzünden yaşanır. Yani piercing takmanın kaş düşüklüğüne neden olduğunu söylemek mümkün değildir. Kaş piercingi taktırma deneyiminizde bu tarz problemler yaşamamak için bir profesyonelden hizmet almanız gerekir.


Kaş Piercing İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kaş piercinginin iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak 6 ila 8 hafta arasıdır. Bu süre hassas cilde sahip kişilerde 3 aya kadar uzayabilir. Ancak prosedür sonrası sanatçının tavsiyelerine uyarak iyileşme sürecini hızlandırabilmeniz mümkündür. Özellikle ilk 2 ay boyunca kaşınızdaki piercingle hiçbir şekilde oynamamalı ve aksesuarı çıkartmamalısınız. Çıkardığınız takdirde bölgedeki delik kapanabilir ve kaşa piercing takmak için yeni bir işlem yaptırmanız gerekebilir. Kaş piercinginin türü de iyileşme sürecinde etkilidir. Kaşa takılan 4 farklı piercing türü bulunur. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Yatay

 • Dikey

 • T-piercing

 • Spiral

T-piercing ve spiral aksesuarlarda ek giriş ve çıkış noktaları gereklidir. Bu da hem uygulama hem de iyileşme sürecinin daha zahmetli olmasına sebebiyet verir. Dikey ve yatay kaş piercingi ise bu aksesuar tiplerine göre çok daha kısa sürede iyileşir.

Kaş bölgesi, cildin hassas noktalarından biridir. Aksesuarla sürekli oynamak bölgenin toparlanma sürecini yavaşlatır. Hatta bazı durumlarda vücudunuz piercingi reddedebilir. Böyle sorunlarla boğuşmamak için bakımı aksatmamalı ve ilk 2 ay piercinge dokunmamalısınız.


Kaş Piercing Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüze yapılan piercingler saçımıza, kıyafetimize veya elimize takılma riski taşır. Kaş piercing bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta da budur. Kaşınıza zarar verebilecek ani hareketlerden kaçınmalısınız. Piercinge alışıncaya kadar zorlansanız da sonrasında hiçbir problem yaşamazsınız. Bunun haricinde bölgeye günde iki kez olmak üzere pansuman yapmanız gerekir. Her piercingte olduğu gibi bunda da şu bakım kurallarına özen göstermelisiniz:

 • Piercinge dokunmadan önce elinizi antibakteriyel sabunla iyice yıkayın.

 • Aksesuara mümkün olduğunca dokunmayın ve uyurken diğer tarafınıza doğru yatın.

 • Piercinge bir kir ya da leke bulaşırsa anında temizleyin.

 • Saçınız, kıyafetiniz, nevresim takımınız ve yüzünüzü, kısacası piercinge temas etmesi muhtemel olan nesneleri her zaman temiz tutun. Özellikle yüzünüzü günde birkaç defa yıkayın.

 • Temiz tuttuğunuz piercingi günde en az iki kere temizleyin.

Yukarıdaki bakım önerilerine uyarak iyileşme sürecine destekte bulunabilir ve yaşadığınız deneyimi sorunsuz hâle getirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra stüdyoda çalışan sanatçılar işlemleriniz bittikten sonra size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Onları da uygulayarak kaş piercing bakımına başlayabilirsiniz.


Piercing Bakımı: Kaş Piercingi Nasıl Temizlenmelidir?

Piercingi temiz tutmak için tercih edebileceğiniz iki yöntem bulunur. Bunlardan biri bebek şampuanı veya antibakteriyel sıvı sabun kullanarak hem piercingi hem de kaşınızı yıkamaktır. Bu yöntemde piercing için özel olarak üretilen temizleme solüsyonlarından da yararlanabilirsiniz. İkinci yol ise tuzlu su karışımıdır. Pamuklu çubuğu karışıma batırıp kaşınızın etrafını temizleyebilirsiniz. Kaşınız iyileşinceye kadar aynı piercingi kullanmanız gerekir. İyileştikten sonra piercingi çıkarıp aynı temizlik işlemlerini takacağınız aksesuara da uygulayabilirsiniz.


Kaş Piercingi Ne Zaman ve Nasıl Değiştirilir?

Piercerınız kaşınızı deldikten sonra bölgeye özel bir takı kullanır. İlk delimde kullanılan takılar yaranın sağlıklı bir şekilde kapanması için özel olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla kaş piercingi çıkarıp takmayı iyileşme sürecinden sonrasına bırakmalısınız. İyileşmemiş bölgede piercing değiştirmek yaranın yeniden açılmasına neden olabilir. Bu da enfeksiyon kapma riskini arttırır. Kaş piercinginin iyileşme süreci 2-3 ayı bulduğundan bu süre boyunca ilk takılan aksesuarı değiştirmemeniz tavsiye edilir.

Kaş piercingini çıkarmak için baş ve işaret parmaklarınızı kullanmalısınız. Bir elinizin parmaklarıyla aksesuarın toplu kısmını tutun. Diğer elinizle de öbür kısımdaki topu tutun. Genelde piercingler üst taraftaki toptan vidalanır. Bu nedenle üst taraftaki topu saat yönünde olacak şekilde yavaş hareketlerle çevirip vidayı açmalısınız. Daha sonrasında piercingi aşağıya doğru çekerek çıkarabilirsiniz. Yeni piercingi de vidalarını çıkarıp taktıktan sonra topları saat yönünün tersine hareket ettirmeniz gerekir. Böylece vidaları sıkmış ve piercingi sabitlemiş olursunuz.


Kaş Piercingi Kapanır mı?

Kaş piercinginin kapanıp kapanmaması kullanım sürenize bağlı olarak değişir. Deldirme işleminin üzerinden fazla vakit geçmediyse açılan delikler kapanmaya yatkın olur. Vücudunuz henüz piercingi tam olarak kabul etmediği için kaş piercingini taktırmanız üzerinden çok geçmediğinde çıkarırsanız delikler kapanacaktır. Eğer uzun süre boyunca piercingi kullandıysanız durum biraz daha farklıdır. Bu gibi durumlarda deriniz piercinge alıştığı için kapanması da daha zordur. Öyle ki uzun süre takmasanız bile deliği bir piercingle zorlayarak tekrar açabilirsiniz. Senelerce kullandığınız kaş piercinginin kapanması için yine yıllar boyunca bölgeye hiçbir aksesuar takmamanız gerekir.


Kaş Deliği Kapandığında İz Kalır mı?

Her piercing çıkarılıp kapandığında bölgede bir yara izi kalır. Bu izin minimal boyutta olması için delme işleminin özenle yapılması gerekir. Bu noktada da doğru stüdyo seçiminin önemi ön plana çıkar. Piercing taktırıp kısa bir süre sonra çıkarmaya karar verirseniz sonrasında bölgeyi başka bir takıyla zorlamamanız tavsiye edilir. Aksi takdirde zorlama nedeniyle kaşınızdaki deliklerin genişlemesine ve yaranın derinleşmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bu durumda da hem kaşınızdaki delik kapanmaz hem de iz daha belirgin hâle gelir.

Gün içerisinde farkında olmadan sürekli mimiklerimizi oynattığımızı da düşünürsek kaşımızın ne kadar hareketli olduğunu anlarız. Kaşın sürekli hareket etmesi bölgedeki deliklerin kapanma sürecini uzatır. Buna karşın kaş piercinginin iyi yanlarından biri de yapılan bölgenin izleri kamufle etmesidir. Doğru şekilde çıkarma işlemi yapıldığında ve bölge zorlanmadığında iz neredeyse belirsiz hâle gelir.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page