top of page

Bakım Kılavuzu: Piercing Bakımı Nasıl Yapılır?Piercing Bakım Spreyi


 • Bakım sürecinde, Piercinginizi çıkartmayın ve değiştirmeyin.

 • Piercing bölgesine sadece temiz elleriniz ile dokunun. Mutlaka piercing bölgesine dokunurken ellerinizi anti bakteriyel sabun ile yıkayın.

 • Takıyı çevirmek, bükmek veya döndürmek gibi eylemler iyileşme süreci içerisinde yapmamalısınız; temizlerken, takıyı mümkün olduğunca hareket ettirmekten kaçının.


Piercing Bölgesinin İyileşme Sürecinde Yapmamanız Gerekenler Piercing bölgeniz iyileşirken aşağıda ki maddeleri uygulamayınız.


 • Enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, piercinginizi çıkartmayın; piercing yaptırdığınız sanatçıya veya doktora danışmalısınız." Piercing bölgesi enfeksiyon kaptığını düşünüyorum - ne yapmalıyım?" Başlığı altındaki SSS bölümüne bakabilirsiniz.

 • İyileşme sürecinde piercing bölgesine makyaj ve kokulu cilt bakım ürünlerini doğrudan piercing bölgesine uygulamayın.

 • Önerilen miktardan daha fazla piercing bölgesini temizlemeyin; Ekstra temizlik, kuruluğa ve tahrişe neden olmaktadır.

 • Takıyı hareket ettirmeyin, piercinginizin üzerine dar kıyafetler giymekten kaçının ve piercinginizin topuyla oynamayın.

 • Yeni piercinginiz ile 2 hafta havuz veya doğal su göllerine girmemenizi tavsiye ederiz.

 • Alkol, hidrojen peroksit veya Piercing Bakım Süreci bölümünde listelenmemiş herhangi bir solüsyon veya krem kullanmayın.


Bakım Ürünleri Bakım ürünlerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Piercing için hazırlanmış, tıbbi sınıf bir antimikrobiyal piercing spreyi ve kendi üretimimiz olan “Escalade Ink Piercing Sprey” öneriyoruz. Bir eczaneden satın alacaksanız eğer, Terramycin göz merhemi veya Fucidin kremler kullanabilirsiniz. Önemli: Triklosan içeren sabunlardan kaçının. Ek olarak, Fizyo gibi önce den paketlenmiş steril bir şalin çözeltisini öneririz. Eczaneden satın alıyorsanız, ürünün 'Tuzlu su yara yıkama" olarak etiketlendiğinden ve yalnızca sodyum klorür (deniz tuzu) ve su içerdiğinden emin olun.


İyileşme sürecinde yaşanacak normal olaylar şunlardır:

 • Orta derecede şişme ve kızarıklık ile birlikte rahatsızlık vermeyecek miktarda ağrı olması.

 • Bölgenin iyileşme sürecindeki ilk hafta boyunca bir miktar kanama veya kabuklanma.

 • Piercing çevresinde kuruyan berrak beyaz/sarımsı sıvı.

 • Tüm İyileşme süreci boyunca yanma veya hafif kaşıntı / zonklama hissi.

Piercingim Düştü Ne Yapmalıyım Piercinginiz düşerse asla paniğe kapılmayın

Ne yazık ki, yıllardır kullanılan iyileşmiş olan piercingler bile, takı çıkarıldıktan hemen sonra iyileşmeye başlayabilir. İlk iyileşme süresi içerisindeyseniz, hemen hemen tüm durumlarda takının çıkarılması piercing kaybına neden olmaktadır. Bilgili bir piercing sanatçısı ile mümkün olan en kısa süre içerisinde yardımcı olmasını öneririz.


Piercingimdeki Şişlik Nedir? Keloid mi Oluşuyor? Şişlikten asla korkmayın

Piercing bölgesinde bir veya iki tarafında; oluşan bir "yumru", kıkırdak veya hareketli alanlarda olduğu gibi, iyileşmesi zor olan piercingler için yaygın bir problem olabiliyor. Genellikle keloidler ile karıştırılır, bu şişlikler genellikle hipertrofiktir. Hipertrofik, vücudunuz piercingi iyileştirmeye çalıştığından meydana gelir, ancak üzerine yatma, piercingi hareket ettirme bunun oluşumu sağlamaktadır.


Yumrudan Nasıl Kurtulabilirim Yumrudan kurtulmanın yolları


 • Suyu kaynatın ve bir bardak papatya çayı demleyin (saf papatya olduğundan ve başka katkı maddesi içermediğinden emin olun.)

 • Çayın yanmayacak kadar soğumasını bekleyin, ancak yine de sıcak olsun, o Temiz bir kağıt havlu peçete veya pamuğu çaya batırın (ya da çay poşetini kullanabilirsiniz) ve doğrudan yumru bölgesine uygulayın. Havlu / çay poşeti tamamen soğuyana kadar birkaç dakika hafifçe bastırın.

 • Havlu / pamuk ve çay poşetini tekrar ıslatabilir ve isterseniz birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bunu günde en az iki kez yaparak yumru bir hafta içinde İyileşmeye inmeye başlayacaktır.


Piercing Bölgesi Enfeksiyon Kaptığını Düşünüyorsanız Ne yapmalısınız?


 • Piercing bölgesi anormal derecede kızarık, şiş, ağrılı ve dokunulduğunda sıcak olacaktır.

 • Piercing bölgesi yeşilimsi, kötü kokulu irin salgılaması (kabuktan çıkan sıvı, normal sıvıdan belirgin şekilde farklıdır).

 • Enfeksiyon ise, TAKINIZI ÇIKARTMAYIN. Piercing çıkarılırsa, piercing bölgesi hemen iyileşmeye başlayacaktır; bu enfeksiyonun cilt altına sıkışmasına neden olabilir ve bu da apseye yol açabilir. Enfeksiyon bölgesini tedavisi için antibiyotik krem almanız için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza yada aile hekimini ziyaret etmeniz önemlidir. Doktorunuz enfeksiyonun azaldığını onayladıktan sonra, piercinginizi kullanmak istemiyorsanız, güvenle çıkartabilirsiniz.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page